2014. május hónap bejegyzései

motor

Hogyan áll a hazai motorsport?

Egy kis áttekintés arról, hogyan is áll 2014-ben a magyar motorsport, ez az egyre népszerűbb sportág. Sportnak ugyan nem olcsó, hiszen a motorkerékpár alkatrészek nem kevés összegbe kerülnek, ám a szabadság szeretete sokakat vonz csakúgy, mint a versenyzés szelleme.
Az idei év legsikeresebb magyar motorosa kétségkívül Gyutai Adrián, aki – ugyan jobbra számított – csak a 8. és 6. helyet érte el az Adria Racewayen, míg az IMRC és a Magyar Bajnokság idénynyitóján futamgyőzelemmel nyitott. A 23 éves paksi motoros szerint 2014-ben rendkívül nehéz lesz megvédeni a bajnoki címét, ugyanis a mezőny nagyon keménynek bizonyul. Szerinte a magyar motorsport egyre erősebb lesz, amit az is mutat, hogy megalakult az IMRC, ami egy nemzetközi sorozat a magyar, lengyel, román, cseh és szlovák versenyzők számára. Az is erősíti a magyar motorsportot, hogy az egyes csapatok nagyon komolyan veszik azt, így talán sikerül eljutni arra a szintre, amit ez a sportág a 2000-res évek közepén mutatott, talán még magasabbra is – vallja a sportember. Mi sem mutatja ezt jobban, hogy Talmácsi Gábor is saját csapatot alapított, ami rendkívül profi alakulatnak néz ki. Gyutai jelen céljai között a fejlődés és az Európai bajnokságra való kijutás szerepel, szorítunk neki!

Öttusa Eb – Húsz ország 120 versenyzője Székesfehérváron

Húsz ország 120 versenyzője – 70 férfi és 50 nő – áll rajthoz a Székesfehérváron július 10-15. között sorra kerülő öttusa Európa-bajnokságon.

Az esemény keddi sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a városban a 14 évvel ezelőtti után ez lesz a második Eb.
Réczei Géza, a Magyar Öttusa Szövetség elnöke közölte, hogy a verseny szervezőbizottságának elnöke Simóka Beáta lett. Munkáját versenyigazgatóként segíti Demeter József, míg a bizottsági tagok között ott van Vörös Zsuzsa olimpiai bajnok is.
Pálvölgyi Mikós szövetségi kapitány eredményes Eb-re számít, mert mint mondta, „kevés verseny volt az idén és nagy éhség lesz a versenyzőkben a sikerre.” Hozzátette: székesfehérvári sportolók indulására is van esély, s az utánpótlásból is szeretnének néhány fiatalnak lehetőséget biztosítani.
Jelezte, hogy a hétvégi kecskeméti világkupa után pihenőt kaptak a versenyzők, jövő héttől azonban elkezdődik a felkészülés. Júniusban tatai edzőtáborozásra kerül sor, majd az Európa-bajnokságot követően magaslati edzőtábor és a világbajnokság következik.
Cser-Palkovics András polgármester hangsúlyozta, hogy évtizedek óta jól működik a városban az öttusa szakosztály, amely az „olimpián kívül mindenféle verseny megrendezésében bizonyított már.” Különlegesnek nevezte a júliusi Eb-t, hiszen az úszáson kívül, amelynek a Csitáry G. Emil Uszoda ad otthont, minden más versenyszámot a megújult Bregyó Szabadidőközpontban és Atlétikai Centrumban rendeznek meg.
A selejtezőkre július 10-én és 11-én, a női döntőre július 12-én, míg a férfiak versenyére egy nappal később kerül sor. A vegyesváltó versenyt július 14-én, míg a hagyományos női és férfi váltóversenyeket július 15-én rendezik meg.

A Veszprém és a Szeged is indulhat a kézilabda SEHA Ligában

A Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) elnöksége keddi ülésén egyhangú szavazással úgy döntött, hogy a következő szezontól az MKB-MVM Veszprém és a Pick Szeged férfi csapata is bekapcsolódhat a regionális SEHA Liga küzdelmeibe.

A zágrábi központú ligát, a dél-kelet-európai kézilabdacsapatok régiós bajnokságát 2011-ben hozták létre azzal a céllal, hogy az országukon belül viszonylag kevés igazán erős vetélytársat számláló együttesek több éles csatát vívhassanak, miközben külföldi vetélytársaikkal is gyakrabban mérhessék össze az erejüket.
„Az elnökség minden tagja azon a véleményen volt, hogy egy olyan mezőnyben szerepelni, amelyet jelenleg szerb, horvát, montenegrói, bosnyák, fehérorosz, szlovák és macedón együttesek alkotnak, csak előnyt jelenthet a magyar színek képviselőinek” – nyilatkozta a Telekom Sporthír Szolgálatnak Vetési Iván, az MKSZ elnöke. Hozzátette: az biztosra vehető, hogy a Bajnokok Ligája négyes döntőjére készülő veszprémiek élni fognak ezzel az új lehetőséggel, az EHF Kupában ugyancsak Final Four-szereplő szegediek viszont még nem hozták meg a végleges döntést.
A magyar szövetség ennek megfelelően kétféle forgatókönyv szerint készül átalakítani a hazai bajnokság forgatókönyvét.
Ha csak a Veszprém indul a dél-kelet-európai versengésben, akkor a 13 csapatosra kibővített magyar bajnokságban 12 játszik majd itthon, és közülük öt jut majd be a rájátszásba, ahol a hatodik szereplő a Veszprém lesz. Ha a Szeged is csatlakozik a SEHA Ligához, akkor 14 csapatos lesz a magyar bajnokság, szintén 12 verseng majd a rájátszásba kerülésért, és ott csatlakozik majd a legjobb itthoni hathoz a Veszprém és a Szeged, magával hozva a ligában egymás ellen elért eredményeket – mondta Vetési Iván.

laptop

Felmérés született a laptop-használatról

Ugyan 2012-ben csupán 4 évet jósoltak neki, egy idén márciusban megjelent cikk szerint azonban még mindig divat a laptop. Sőt, a tendencia odáig jutott, hogy ma már minden harmadik ember használja munkája során a notebook-ját, és minden második ember havonta legalább egyszer használ a munkájához valamilyen hordozható számítógépet. A felmérés az emberek laptophasználati szokásait vizsgálta, és a megkérdezettek körében azt az eredményt hozta, hogy a férfiak többsége, vagyis 10-ből hat férfi használ rendszeresen ilyen készüléket, még 10 nőből csupán a fele rendszeres laptop-használó. Felmerült az a kérdés is, hogy milyen célra használják az emberek ezt a készüléket, általában a munka vagy a szórakozás kategóriába sorolhatók a használati célok. A válaszadók csupán 12,8 %-a vallotta azt, hogy kizárólag munka céljából használja a notebook-ját, náluk semmilyen szórakozási cél nem játszik szerepet. A legtöbben (85% fölött) használják internetezésre, míg jelentős a különböző kommunikációs célból való használat is (pl. Skype, e-mailezés, chatelés). A közösségi oldalakat inkább a női felhasználók nézik rendszeresen, a férfiak e helyett inkább videókat néznek. A szabadidőben szórakozási céllal használt laptopozás a válaszadók kétharmadát érinti.